ETYKIETA DOJO

– Zawsze przy wchodzeniu do DOJO i jego opuszczeniu zwróć się w stronę początku sali, ukłoń się i powiedz Osu! Oraz (jeśli ćwiczący są na sali) zwróć się w ich kierunku i ponownie ukłoń się i powiedz Osu!

– Jeśli spóźniłeś się na zajęcia, usiądź w pozycji Seiza tyłem do trenujących.
Czekaj w tej pozycji z zamkniętymi oczami – Mokuso. Jeśli zostaniesz zauważony (dosłownie: uznany), ukłoń się mówiąc Osu ! („Shitsurei Shimasu” – przepraszam za spóźnienie). Wstań, odwróć się do trenujących, ponownie ukłoń się mówiąc Osu ! I dołącz do trenujących. Uczeń, który się spóźnił powinien to przemyśleć i w przyszłości starać się przychodzić na czas.

– Nie zdejmuj ani nie rozpinaj żadnej części swojego Dogi podczas treningu, chyba, że zostaniesz o to poproszony.

– Nie jedz, nie żuj gumy, nie pij oraz nie pal na DOJO.

– Jeśli nie zostaniesz poproszony nie opuszczaj swojego miejsca, w którym ćwiczyłeś. Jeżeli je opuściłeś z jakiejś przyczyny powróć na miejsce jak najszybciej. Nie chodź bez pozwolenia po DOJO.

– Nigdy nie praktykuj KUMITE podczas nieobecności instruktora. Podczas KUMITE z wysokim stopniem (patrz: czarnym pasem) ćwicz najlepiej jak potrafisz, lecz miej respekt dla rangi. Jeśli myślisz, że możesz ćwiczyć mocniej zrób to, lecz pamiętaj, że partner widzi twój stopień i prawdopodobnie nie walczy najmocniej jak potrafi.

– Nie proś o wyższy stopień trudności KUMITE, lecz nie odmawiaj, jeśli zostałeś poproszony przez wyższy stopień.

– Nie rób przerw z byle powodu bez pozwolenia instruktora. Nigdy nie przechadzaj się pomiędzy szeregami oraz pomiędzy instruktorem a trenującymi. Jeśli musisz opuścić swoją pozycję przejdź za szeregami i wróć tą samą drogą.

– Zwracaj się do swojego instruktora SENPAI, SENSEI lub SHIHAN zależnie od stopnia, jaki posiada. Nigdy nie mów do instruktora po imieniu przy trenujących.

– Nie przeklinaj, nie śmiej się, nie rozmawiaj oraz nie przechadzaj się podczas treningu. Traktuj swój trening poważnie; to nie jest coś śmiesznego. Karateka jest zawsze zobowiązany do dobrego zachowania. Posiadanie wysokiego stopnia, a w szczególności czarnego pasa nie upoważnia do relaksu i poufałości w DOJO. Nie trać swojego czasu i innych, jeśli nie jesteś przygotowany do treningu lub nie traktujesz ćwiczących z respektem i należącym im się szacunkiem.

– Odwróć się na prawo od trenujących lub od swojego partnera żeby poprawić swoje Dogi. Naucz się szanować swój pas jako symbol wysiłku, jaki włożyłeś w trening.

– Twoje Dogi musi być zawsze czyste. Twój pas powinien być suszony na powietrzu, lecz nigdy nieprany symbolizując w ten sposób ducha, jaki włożyłeś w ciężki trening.

– Słuchaj uważnie poleceń instruktora. Pamiętaj instruktor nie będzie prosił cię o zrobienie czegoś, czego nie będziesz w stanie zrobić. Zawsze odpowiadaj instruktorowi głośnym Osu!

– Instruktor, kimkolwiek by nie był, powinien być traktowany z należytym szacunkiem. Jeśli instruktor jest nieobecny takim samym szacunkiem powinno się obdarzać osobę go zastępującą. Nigdy nie kwestionuj poleceń instruktora; nie mów nic przy trenujących, jeśli instruktor nie zapyta. Takie posłuszeństwo pomaga w nawiązaniu więzi pomiędzy uczącym się, a instruktorem oraz ułatwia i przyśpiesza proces nauczania.

– Ze względów bezpieczeństwa nie noś biżuterii podczas treningu oraz podczas ubierania Dogi.

– Dbaj o swoje paznokcie i staraj się by były zawsze krótko obcięte. Twoje ręce, stopy i paznokcie powinny być czyste na treningu, ponieważ często ćwiczysz w kontakcie z partnerem. Nikt nie lubi trenować z kimś, kto jest brudny.

– Pamiętaj, żeby skorzystać z toalety przed treningiem. Przypadkowe uderzenie w pełny pęcherz może być bardzo niebezpieczne. Pamiętaj także, że trening z pełnym żołądkiem nie jest dobry, dlatego też staraj się nie jeść przynajmniej na godzinę przed treningiem.